• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/#!/groups/ketenlidernegi/

ESKİ MİSAFİRHANELER

KETENLİ ESKİ MİSAFİRHANELERİMİZ

Bizi biz yapan birçok özelliğimiz vardır. Diğer toplumlardan ayırır bizi bu özelliklerimiz. Her zaman yabancıları şaşırtır ve hayran bırakırlar.

Bu özelliklerimizden birisi de misafirperverliktir. Misafirlik bizim için çok önemlidir. Misafir kendi ikametgâhı dışında bir yerde kısa süreliğine kalan kişiye denir. Yani misafir kendi evinden uzaktadır. Ailesinden uzaktır. Memleket hasreti ile yanmaktadır. Merak ve endişe içindedir. Böyle bir durumda ne kadar rahat ve huzurlu olabileceğinizi düşünün. Her koşulda evden uzak olmak o diyarda yabancı olmak demektir.


Ama Ketenli de misafir kendisini hiç bir zaman yabancı hissetmez. Çünkü misafir ağırlamak bir şereftir. Bir onurdur. Herkesin sahip olamayacağı bir şandır. Bu sebepten Ketenli halkı her zaman misafirini en iyi şekilde ağırlamıştır. Ona evinin en güzel odasını ayırır. En iyi yemekleri yapar. En ufak bir ihtiyacını giderir. Misafiri el üstünde tutar. Kendi ailesinden asla ayırmaz, hatta daha iyisini yapar onun için.

 

Ketenli de belirgin bazı odalarımız.

(Goca İbrahim’in) Omarlar’ın Oda      

Velinin Oda

Öksüzlerin Oda                                        

Tellalın Oda

Hasseyitlerin Oda                                                

Kılıçlının Oda

Veyisoğlunun Oda                                               

Bülüçlerin Oda

Gundelin Oda

Hamamönü Oda

KAYNAK: "Tarihi Mirasımız Çalmanda" Adlı Kitaptan Alıntıdır.Belirli bir bölümü veya tamamı Mehmet BORAZAN'ın izni olmadan yayınlanamaz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret179984
SİTE ÇEVİRİ
Hava Durumu
REKLAM VER

YARDIM BİLDİRİMİ

E-MAİL GİRİŞİ